• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İletişim

Randevu sistemi ile çalışılmaktadır. En az bir gün önceden randevu almanız gerekmektedir. 

Çalışma günlerimiz Pazar hariç hafta içi ve cumartesi 10:00 - 21:00 saatleri arasındadır.

Eposta, site içi mesaj yollama, forum, sms, mobil uygulamalar ve ziyaretçi defterine yazılı olarak randevu talebinde bulunulmamaktadır.

Site Haritası

Kıl Yapısı

                                    KILIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

Kıl, insan vücudunda daha rahimdeyken görülmeye başlar. Cenin 22 haftalık olmadan, çoktan 5 milyon kıl kökü vücutta oluşmuştur.

Kıl, cildin içinde bulunan kıl kökü ve vücudun üstünde bulunan kıl şaftından oluşmaktadır.Kıl kökü, herbirinin belirli bir fonksiyonu olan birçok katmandan oluşmuştur. Papilla, kıl kökünün temelinde bulunmaktadır. Kılcal damarlar papillayla bağlantılıdırlar ve hücrelere kan gitmesini sağlarlar.

Kıl kökü iç ve dış olmak üzere iki katmanla çevrilidir. Bu katmanlar hem kıl şaftının zarar görmesini engellemek hem de kılın uygun yönde uzamasını sağlamak için dizayn edilmiştir. ıç katman, kıl şaftının yanında oluşur ve yağ bezlerinde sonlanır. Dış katman, bezlere doğru oluşur ve erector pili kasta sonlanır.

Kıl şaftı, üst katmanı protein olan keratin ismindeki katı maddeyi kapsamaktadır. Omurilik olarak bilinen en içteki katman her kıl şaftında bulunmaz. Korteks olarak bilinen ikinci katman, kıl şaftının büyük kısmını oluşturmaktadır. Kıl rengi çoğunlukla bu katmanın içerdiği pigment tarafından belirlenir. En dıştaki katman üst deri olarak adlandırılır. Bu bir seri üst üste binen hücrelerden oluşmaktadır.Kılın canlılığı parlaklığı üst deriden gelmektedir.

 

KIL GELİŞİM AŞAMALARI


Kıl günde ortalama 0.3-0.4 mm uzar. Kıl gelişiminde üç farklı aşama vardır.

- Catagen Aşaması
Bu geçişle ilgili aralık iki üç hafta kadar sürer. kılın yaklaşık %3’ü bu aşamadadır. Bu periyotta herhangi bir kıl gelişimi olmamasına rağmen, kıl kökü katmanının dış kısmı çeker ve kendini kıl köküne yapıştırır.

- Telogen Aşaması
Bu aşama dinlenme periyodu olarak bilinir ve kılın yaklaşık % 15’inin bulunduğu aşamadır. Telogen saç için 100 gün civarında sürer ve bu aşama için diğer vücut kıllarına göre dikkat çekici şekilde uzun bir süredir.

- Anagen Aşaması
Bu aşama aktivite periyodu olarak tanımlanır. Kıl hücrelerinin bölündüğü ve yeni kıl gelişiminin olduğu aşamadır. Bu aşama iki yıldan altı yıla kadar sürebilir. Bu periyodun daha kısa olması kıl büyüme ve gelişim problemi olan kişilerde görülür.

 

 

 

 

 

Sir Ağda Nedir   Ağdanın Zararı Var mıdır   Erkekler de Sir Ağda Yaptırabilir mi   Neden Kıllardan Tüylerden Kurtulmalıyım   Ne Sıklıkta Sir Ağda Yaptırmalı

Tüy Azaltma   Ağda Sonrası Problemler   Kıl Yapısı   Genital Bölge Temizliği   Göğüs, Karın Kılları   Bacak Kılları   Kol Altı Kokusu   Kıl Dönmesi Nedenleri